Historie Černé Labuťe

Od řeznictví po divadlo

Objekt samotný pochází z konce 19.století. Byl to nevelký dvoupatrový domek, ve kterém bylo řeznictví, restaurace a byty. Po druhé světové válce si byty pronajala Židovská obec a v gastronomickém duchu budova fungovala i nadále. Byla zde totiž zřízena jídelna s košer surovinami. Kulturní využití zde našel také menší divadelní sál a sklady divadla E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po revoluci se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům – rodině Jeřábkových – a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Dům byl posléze zbourán a na jeho místě vyrostla budova nová. Zrodila se tak Černá labuť v podobě, v jaké ji známe dnes.
Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V posledním, 8. patře funguje od roku 1998 umělecký prostor galerie, který po dobu čtrnácti let přinášel radost příznivcům kvalitních divadelních představení a dodnes funguje na křídlech černé labutě jako Art&Eventy Gallery. V budově do roku 2013 sídlila i největší prodejna učebnic svého druhu v České republice. V dnešní době je Dům Černá labuť znám jako centrum jídla, zdravého životního stylu, pohybu a kultury. Člověku tak vyvstane v hlavě myšlenka, že snad může jít o genius loci, který dům na adrese Na Poříčí 25 vždy pojí s obchodním a společenským životem a s kulinářským a uměleckým děním. Lidé, doba a podoba ulice i celé budovy se mění, duch domu však nadále zůstává zachován.


Jak se stavěla Labuť

Černá Labuť byla po demolici původní budovy vystavěna v letech 1996-1998. V galerii si můžete prohlédnout několik fotografií z výstavby.

Černá Labuť PNG

Kontaktujte nás

+420 222 266 585 (recepce)

info@dumcernalabut.cz

Sledujte nás na sociálních sítích